Nyheter

Nasjonal Pizzamester, kåret på Smak 2014, ble Elio Corsi fra Eataly Ristorante Aker Brygge (t.v.). På sølvplass kom Antonio Guarniera fra Casa Mia Ristorante. Og på bronseplass Tobias Valentin Grøtta fra Eataly Ristorante. På Smak 2017 skal det kåres to mestere. (Foto: Ole Petter Opøien)

Norgesmesterskap i pizza på SMAK 2017

Norgesmesterskapet i pizza-baking vil bli avholdt på Lillestrøm i februar neste år i forbindelse med messen SMAK 2017. Her skal landets beste pizza-kokker møtes til en spennende konkurranse hvor kreativitet og ikke minst smak vil stå i høysetet.

Publisert Sist oppdatert

Under forrige Smak-messe i 2014 ble det kåret en nasjonal pizzamester. Da konkurrerte alle i en klasse. Nyheten denne gang er at det nå skal konkurreres i to klasser og om en NM tittel i hver klasse, forteller Torill Engelberg, prosjektleder SMAK 2017

Amerikansk og italiensk

Tykkbunnet amerikansk pizza har i mange år vært svært populært i Norge. Nå ser vi at interessen for tynnbunnet italiensk pizza øker markant, og da er det også naturlig at vi tilpasser NM-konkurransen til det, fremhever Mette Løfblad fra kokkemesterlauget i Oslo som er teknisk arrangør av mesterskapet.

Økning

Pizza er mer i skuddet enn noen gang. Det etableres stadig nye pizza-restauranter, og i Oslo er det nå rundt 1700 steder som tilbyr denne retten i en eller annen form. Det sier litt om populariteten! Vi ønsker å bidra til å løfte frem denne retten som er elsket av så mange og som også har en stor kommersiell betydning. Det er mange entusiastiske og dyktige pizza-kokker der ute som vi håper vil bli med på NM. Konkurransen gir jo en fantastisk mulighet til å profilere sin pizza, sitt sted og ikke minst seg selv som pizzakokk, understreker Løfblad.

Ønsker du å melde deg på konkurransen eller mer informasjon om kriteriene for å bli med, finner du mer informasjon på www.messe.no Fristen for påmelding er 1. desember.

VM-deltakelse

For oss i lauget er det morsomt å få være med som arrangør av denne og andre konkurranser på SMAK 2017. Dette er en viktig møteplass for bransjen, og det er fin måte å profilere seg på. Det vil det også være for deltakerne i pizza-NM. Vinnerne vil bl.a. få anledning til å delta i pizza-VM i Italia senere på året, sier Løfblad.

Viktig møteplass

- SMAK 2017 skal være en ledende møteplass i Norden for nettverksbygging, handel og verdiskapning. Vi samler hele bransjen fra lokalprodusenter til verdenskjente merkevareleverandører. Gjennom Norgesmesterskap i pizza ønsker vi å løfte frem pizza som produkt og pizzaens utvikling og de dyktige fagfolkene som lager dette produktet.

Jeg oppfordrer derfor alle dyktige pizza-kokker til å klikke seg inn på www.messe.no å lese mer om denne spennende konkurransen, avrunder Torill Engelberg, prosjektleder SMAK 2017.

(Pressemelding)

Powered by Labrador CMS