Nyheter

Markedsplass for hjemmelaget take-away

https://www.resterant.no er ’Markedsplassen for hjemmelaget take-away: Er du glad i å lage mat? Tjen en slant ved å lage litt ekstra og del med de som er sultne.’

Publisert Sist oppdatert
k

Dette kan være et første forsøk på å fange opp take-away i den nye delingsøkononomien.

Resterant

Moss Avis (moss-avis.no) skriver: ”Henrik Tveter fra Moss er en av gründerne bak tjenesten «Resterant.no». Gjennom tjenesten kan alle være kokker og selge middagsmaten sin videre til andre sultne Oslo-borgere.

Deling av bolig, bil og småjobber har for lengst tatt av i Norge. Nå vil Henrik Tveter at folk også skal dele middagsmaten.

Det vi tilbyr er hjemmelaget take-away. Vi vil at folk skal ha skikkelig hjemmelaget mat og at det skal bli enklere for folk å spise bedre, sier Tveter.

Tjenesten ble lansert for en uke siden og så langt har rundt 20 personer kjøpt middag gjennom «Resterant.no». Tveter forteller at det har vært blandet respons, men at folk flest er positive.

Det er både positive folk og skeptikere. De som er med nå er det som er litt tøffere og tør å prøve noe nytt. Jeg tror skeptikerne vil snu etter hvert, sier Tveter.

Siden har allerede fått 750 «likes» på Facebook og over 300 personer har registrert seg som brukere.

Ville lage sunn hurtigmat

Det var samboer og medgründer Natascha som først kom på ideen.

Hun ville starte hurtigmatkjede med sunn mat. Men det ble for mye stress og for dyrt. Så vi prøvde å tenke ut hvordan vi kunne gjøre noe med mat som ikke var så krevende. Jeg jobbet med en kompis om annet delingsøkonomi-prosjekt, og ideen om «Resterant» kom litt av seg selv, sier Tveter.

Han tror folk er klare for delingsøkonomi også når det gjelder mat og er ikke redd for mulige reaksjoner fra restaurantbransjen.

Jeg tror ikke vi tar kunder fra restauranter, men kanskje noen fra dem som selger take-away. Men take-away i Oslo er veldig begrenset, det er mye sushi, thai og burger. Vi vil at folk skal ha god og sunn hjemmelaget mat, sier Tveter.

Mattilsynet er skeptis

Seniorrådgiver i Mattilsynet, Atle Wold er synes konseptet er vilkårlig.

Det kan være alt fra det gode til det elendige. Det kan komme helt ut av kontroll, sier Wold.

Han sier at kokkene er meldepliktige til Mattilsynet og at de selv er ansvarlig for å håndtere mat etter gitte regler. Han oppfordrer aktørene til å ta kontakt med Mattilsynet for å få vite hva rammene er.”

Asiatisk

Chef Abooh P (bildet på toppen) eksponerer på hjemmesiden at han tilbyr store bestillinger for enkle middagsretter for opptil 20 personer’: ”Asiatiske retter blant annet thai, japansk og filippinsk mat er for tiden mine favoritter i matlaging. Jeg lager også enkelte kontinentale retter. Jeg er utdannet kokk og har erfaring i service og mat bransjen i flere år. Har drevet familiens asiatisk / filippinsk restaurant for noen år tilbake. Jeg er opptatt av kvalitet og god smak. Etter mitt opphold i Thailand i 2015 begynte jeg å spesialisere med baking der hvor fokuset er å skape en fusion av norsk og asiatisk varierte bakervarer.”

Powered by Labrador CMS