Har reddet 1 million måltider i Norge
Kunder ved Circle K-stasjoner i Norge har forhindret at én million måltider havnet i avfallet. Det tilsvarer nesten 55.000 bilturer mellom Oslo og Bergen, ifølge matreddingsaktøren Too Good To Go.
Forundringspose nummer én million ble reddet ved Circle K Økern i Oslo denne uken. Ifølge beregninger fra Too Good To Go har innsatsen reddet 1000 tonn mat fra å havne i søpla. Dermed har selskapet unngått unødvendig utslipp tilsvarende 2700 tonn CO2e-ekvivalenter. Denne mengden utslipp tilsvarer å dyrke nesten 6000 tonn poteter – eller ta 7000 flyreiser mellom Oslo og London.
– Én million reddede forundringsposer er en stor milepæl, forteller Ken Vanhoegaerden, daglig leder i Too Good To Go Norge og legger til;
– Den første forundringsposen fra Circle K ble reddet i 2017, noe som plasserer dem blant de første større bedriftene på appen. Siden den gang har de gjort en enorm innsats for å fortsette å redusere matsvinnet sitt.
I Norge kastes det hvert år mer enn 450.000 tonn spiselig mat, ifølge Matvett. Det tilsvarer 85 kilo per innbygger. Om lag halvparten skjer i husholdningene, mens én prosent av matsvinnet stammer fra kiosker og bensinstasjoner.
– Hver dag serverer vi mer enn 40.000 måltider ved våre stasjoner i Norge. Matsvinn er en nasjonal og global utfordring, og selv om vi står for en mindre del av det totale matsvinnet, er det viktig for oss å bidra til å redusere det mest mulig. Samarbeidet med Too Good To Go har gjort oss enda mer skjerpet, sier Mari Singstad, leder for samarbeidet med Too Good To Go i Circle K Norge.
Stavanger på topp
Circle K Forus i Stavanger er stasjonen som til nå har reddet flest forundringsposer: 16.028. Stasjonsleder Torbjørn Michaelsen forteller at gode rutiner er avgjørende.
– Vi har en plan for alt vi lager og følger nøye med på datoene. Når maten nærmer seg fristen, legges den ut i Too Good To Go-appen. Vi er nøye med kvalitet og bare mat som holder en god standard havner i posen, sier han.
Circle K var tidlig ute med å teste Too Good To Go i Norge, i 2017. Siden den gang har samarbeidet blitt rullet ut i andre land i Circle K-systemet. Til sammen har selskapet nå reddet mer enn 2,5 millioner forundringsposer globalt gjennom partnerskapet.
Nylige artikler
Singapore Airlines nok en gang kåret til verdens beste flyselskap
En møteplass for hele Motor-Norge
Bergen kåret til Europas beste by å bo i
Bydelspolitikerne endrer åpningstidene - et av Oslos mest kjente utesteder stenger
Styrket tro på potensialet for Hafjell som sommerdestinasjon
Mest leste artikler
LEV Collection åpner små urbane hoteller og utfordrer Airbnb
Verdens 50 beste hoteller 2026 – Rosewood Hong Kong på topp
Anders Elde skal lede Citybox Tromsø, Nord-Norges største hotell
Overtidsbetaling for merarbeid kan koste reiselivet 2 milliarder
Norge blir et av Europas mest attraktive sommerreisemål